Google Shopping (zakupy). Czy się opłaca?

Co to są Google zakupy?

Google zakupy to w skrócie sposób, rodzaj płatnej reklamy w wyszukiwarce Google przeznaczonej dla projektów typu e-commerce, czyli sklepów internetowych. Poniżej sposób wyświetlania reklamy.

Google zakupy ss

Zakupy Google są również zmorą obecnych porównywarek w PL, gdyż są również porównywarką cenową, a walkę z gigantem nasze rodzime porównywarki „muszą” przegrać. Poniżej przykład Google Shopping w Niemczech, za kilkanaście dni również taka forma będzie dostępna w Polsce.

Google zakupy ss DE

Integracja?

Integracja nie należy do najprostszych. Wymaga oczywiście Konta Adwords, url z przygotowanym plikiem produktowym xml  plus założenie konta Google Merchant. Integracja to jedno, natomiast najważniejsza jest analiza i optymalizacja, w tym celu należy jeszcze zintegrować całość z Google Analytics oraz Google Webmaster Tools. W skrócie, jeżeli nie posiadasz doświadczenia w tej dziedzinie oraz kilku godzin w tygodniu wolnego czasu to zleć to komuś, np. mi;)!

 

Koszty?

Opląty są pobierane dokładnie jak w Google Adwords, czyli na zasadzie CPC, za kliknięcie potencjalnego klienta w Twoją reklamę. Stawki kliknięć są zależne oczywiście od ilości konkurencji i wahają się w granicach od 0,10 zł do 1 zł.

 

Opłacalność?

Oprócz stawek wpływ na opłacalność całej kampanii ma sam asortyment sklepu, rodzaj produktów, oraz ceny. Należy oczywiście optymalizować taką kampanie, analizować ceny, produkty konkurencji i dopasowywać swoje działania. Poniżej przykład sprzedaży jednego z naszych klientów (produkty typu B2B, niepowiązane z sezonowością “Święta w grudniu”) – w pierwszym miesiącu wzrost liczby zamówień, po optymalizacji w drugim miesiącu wzrost ogólny sprzedaży. Już w trakcie dwóch pierwszych miesięcy sprzedaż i ilość osiągnęły najwyższe wartości w skali całego roku. Mogę dodać, iż suma przeznaczona na Google Zakupy wahała się w granicach 2-5% obrotu sklepy, a więc jest to bardzo skuteczny kanał promocji osiągający bardzo wysoki wskaźnik ROMI (return of marketing investment, czyli zwrot z inwestycji w marketing).

google shopping

Google Shopping (zakupy). Czy się opłaca?
Proszę oceń artykuł:) 3 z 4.3

Łukasz Gmys

Co robię na co dzień? W skrócie: jestem od planowania i rozwoju e-commerc’ów, od strategii SEO na kolejne lata.., od lepszych od konkurencji kampanii e-merketingowych, od kryzysów na Facebook’u i skutecznej reklamy w Google! Nazywam się Łukasz Gmys i od kilkunastu lat zajmuję się marketingiem oraz nowymi technologiami internetowymi. Pracowałem między innymi dla: Mediaexpert.pl, Avans.pl. electro.pl, SUN Microsystems (Oracle), Accenture, Pitney Bowes, Perspective Docklands. Obecnie prowadzę agencję internetową TeKmedia.pl oraz jestem podwykonawcą i partnerem kilku projektów internetowych. Na tym blogu staram się publikować (ostatnio,bardzo… bardzo sporadycznie..), z mojego punktu widzenia, ważne porady i artykuły (z dziedziny SEM/SEO/SMM) dla osób zajmujących się szeroko pojętym e-biznesem.