WordPress mobilnie – czyli „go mobile” z wtyczkami *^!$%#!

wordpress-dopasowanie-mobilneSprawdzone wtyczki dla WordPress’ów mobilnie

Moja przygoda z mobilnością WordPress’ów, abyś Ty drogi czytelniku nie musiał przez to przechodzić osobiście i tak w tytule klnę;).

Kilka porad jak bardzo szybko dopasować WordPress’a do wymogów Google wobec mobilności.

Dziś kolejny raz walczyłem z WordPress’ami w celu dopasowania ich do urządzeń mobilnych, gdyż skoro Google bierze pod uwagę mobilność witryn w swoich wynikach wyszukiwania to jak mogę to zlekceważyć.

Dlaczego kolejny raz „walczyłem” z WordPress’ami?

Ano gdyż 2 tygodnie temu po instalacji nowych skórek, de facto responsywnych zweryfikowałem moje zaplecze (i nie tylko) na stronie Google Mobile Friendly Test.. i do wczoraj wszytko było ok, ale po ponownej weryfikacji ok 50% stron ponownie nie spełniło wymagań „mobilności”… czary mary czy co, zapewne wina skórki pomyślałem. Nie zastanawiając się długo zakasałem rękawy i do roboty, tym razem chciałem temat zamknąć jak najszybciej (dużo pracy po urlopie).

Poszperałem, poszukałem i znalazłem kilka pluginów umożliwiających dopasowanie WP’eków do mobilnych urządzeń. Niby sprawa banalną.. instalacja pluginów, a jednak trzeba wziąć pod uwagę: pluginy cache’ujące, kompatybilność wtyczek, same działanie pluginów „mobilności”, ich wygląd, użyteczność.  Ok 3 godziny później, po kilkunastu instalacjach, de-instalacjach, przekleństw w eterze, testach manualnych na telefonach, ponownych testach kompatybilności Mobile-Friendly Test oraz testach prędkości Google PageSpeed Insights ze szczerym sercem mogę polecić tylko dwie wtyczki, które sprawdziły się w przygotowaniu WP’eków pod urządzenia mobilne.

Wtyczki, które sprawdzają się (z ok 10 testowanych przeze mnie) do przystosowania WordPress’ów do urządzeń przenośnych

Wtyczka WPtouch Mobile Plugin

wptouch mobile plugin

Jak zainstalować wtyczkę w WordPress’ie to zapewne każdy wie, a jak nie to można doczytać w milionach artykułów dostępnych z poziomu Google:)

Po instalacji możemy przejść do samej wtyczki.

WPtouch ustawienia

Do rzeczy, na co zwrócić uwagę:

– w darmowej wersji dostępna jest tylko jedna skórka mobilna, wielka szkoda,

– możliwość wyboru strony startowej dla wersji mobilnych, wybór menu,  detekcja i regionalizacja języków, itd.,

– zaawansowane i „bling bling” ustawienia kryją się w wersji PRO, dostępnej za 59$ (wersja free dla mnie w zupełności wystarcza),

– pamiętaj: wybierz czcionkę z polskimi znakami (lewe menu>WPTouch>Theme settings>Branding>Typography „Browser Fonts”),

– polecam wyłączyć slider postów, odciążysz ładowanie strony na urządzeniu mobilnym (lewe menu>WPTouch>Theme settings>Genereal>Featured Slider „zdjąć haczyk” przy „Enable featured slider”).

 

 Plugin Jetpack (posiada zintegrowaną wtyczkę Mobile Theme)

jetpack

Jest to wtyczka godna uwagi, „kombajn” , który posiada mnóstwo zintegrowanych innych wtyczek. Jedynym minusem jest to, iż instalacja wymaga autoryzacji z kontem na WordPress.com (należy posiadać konto, można zarejestrować się tutaj)

Lista wtyczek dostępnych z poziomu Jetpack’a oraz zaznaczona interesująca nas wtyczka WPMoblie

lista wtyczek jetpack

Konkrety, yhm nie ma ich za dużo, o to dostępne funkcje, czyli włącz i zapomnij:

jetpack ustawienia mobile WP

Obie wtyczki się sprawdziły i robią dokładnie to co do nich należy, czyli dopasowują, wyświetlają layout dopasowany do urządzeń typu smartfon (nie sprawdziłem jeszcze tego na Iphone’y;) )

Muszę zaznaczyć, że bardzo cieszy mnie fakt, iż strony te nie straciły na prędkości ładowania, a wnet przyspieszyły (również testowane na Google Page Speed).

Muszę się „pochwalić”, iż również długo testowałem różne wtyczki „przyspieszające”  WordPress’y. Artykuł na temat wtyczek do przyspieszania WordPress’ów znajdziesz tutaj i chcę zaznaczyć, iż nie używam pospolitych  W3 Total Cache lub WP Super Cache.

Ogólnie temat mobilności WordPress’ów jeszcze nie zamykam, korci mnie aby zrobić kolejne testy ulepszające mobilność, może skuszę się na jakąś wtyczkę PRO, płatną:).

 

WordPress mobilnie – czyli „go mobile” z wtyczkami *^!$%#!
Proszę oceń artykuł:) 4 z 5

Łukasz Gmys

Co robię na co dzień? W skrócie: jestem od planowania i rozwoju e-commerc’ów, od strategii SEO na kolejne lata.., od lepszych od konkurencji kampanii e-merketingowych, od kryzysów na Facebook’u i skutecznej reklamy w Google! Nazywam się Łukasz Gmys i od kilkunastu lat zajmuję się marketingiem oraz nowymi technologiami internetowymi. Pracowałem między innymi dla: Mediaexpert.pl, Avans.pl. electro.pl, SUN Microsystems (Oracle), Accenture, Pitney Bowes, Perspective Docklands. Obecnie prowadzę agencję internetową TeKmedia.pl oraz jestem podwykonawcą i partnerem kilku projektów internetowych. Na tym blogu staram się publikować (ostatnio,bardzo… bardzo sporadycznie..), z mojego punktu widzenia, ważne porady i artykuły (z dziedziny SEM/SEO/SMM) dla osób zajmujących się szeroko pojętym e-biznesem.